Багато хто з нас опинявся в ситуації, коли в переповненому міському транспорті неможливо дочекатися кондуктора, а контролери вимагають сплатити штраф за безквитковий проїзд. Чи можна уникнути сплати штрафу, навіть якщо у Вас не було закомпостованого талону? Так, можна!
Згідно абз. 2 п.6.4. Правил користування трамваєм і тролейбусом в містах України затверджених Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 329 від 09.10.2006 – http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z1274-06:
“У разі відмови пасажира сплатити штраф він може бути висаджений на найближчій зупинці, а у разі злісної непокори – доставлений до найближчого органу внутрішніх справ для вжиття заходів відповідно до чинного законодавства.”
Отже, якщо Ви їхали у транспорті з незакомпостованим квитком або взагалі без нього, ви просто можете бути висадженим на наступній зупинці. Контролери полюбляють лякати пасажирів перспективою доставлення їх до відділку міліції в разі „злісної непокори”. Але в разі, якщо Ви просто покинете транспортний засіб, жодної „непокори” в цьому не буде. Також ви не мусите кудись іти з контролерами після виходу з транспорту, навіть якщо це відбулося на кінцевій зупинці. Оскільки штраф сплачується як право продовжувати безквитковий проїзд, на вулиці ви вже нічого і нікому не винні.
Ми з Вами бачимо, що послуговуючись вищенаведеною нормою можна організувати для себе цілком безкоштовний проїзд у трамваях та тролейбусах, і єдиним та незначним елементом дискомфорту буде потенційна необхідність періодично виходити на зупинках та пересідати у наступний транспортний засіб.
Принагідно також нагадаємо, що відповідно до п.4.12 згаданих Правил користування трамваєм і тролейбусом в містах України:
“4.12. Контролер зобов’язаний: мати службове посвідчення, нагрудний знак (жетон, картку тощо) з особистим номером контролера, прикріплений на лицьовому боці верхнього одягу, квитанції встановленого зразка, а також засоби, необхідні для вимірювання ваги та лінійних розмірів багажу; попередньо повідомити водія про початок проведення контролю, пред’явивши своє службове посвідчення; на першу вимогу пасажира пред’явити своє службове посвідчення, повідомити про місце роботи, телефон та місцезнаходження підприємства; зробити відмітку про проведений контроль у відповідній дорожній документації.”
Тож вимоги щодо пред’явлення проїздних документів з боку похмурих людей без жодних службових ознак, окрім захованого у куртку гаманця з посвіченням контролера, можно одразу ігнорувати як безпідставні. У випадку таких протиправних і насильницьких дій з боку контролерів, як утримання пасажира всередині транспорту, а також вимагання грошей, які буцімто точно у нього є, можна сміливо нагадати про кримінальну відповідальність.
Захистіть себе і оточуючих від адміністративного свавілля та користуйтеся транспортом безкоштовно у своє задоволення.