Бюджет – 2015

budzhet

У ЗМІ твердять, що передноворічні бюджетні закони приймалися заради МВФ. Втім, і зниження ставки Єдиного соціального внеску, і відшкодування ПДВ для аграріїв у число вимог МВФ не входять. Тож версія про “зовнішнє управління бюджетним процесом” є не дуже обгрунтованою. Уряд дуже вибірково реагує на критику міжнародних інституцій і керується досить чіткою внутрішньою логікою збереження нинішньої структури бюрократії та майнових прав великих власників. Видатки буде перекладено на платників податків, а трудяща більшість не отримає державних послуг навіть на рівні минулого 2014 року.

Розглянемо найшкідливіші урізання та плани коаліціантів по подальшому обмеженню соціальної сфери. За оцінками ліволіберального Центру дослідження суспільства, буде завдано значного удару по системі освіти.

“Підсумовуючи, за усіма скороченнями та збільшеннями видатків складається враження, що в цілому освітній бюджет не зазнав суттєвих урізань. Втім, так здається лише поки ми не згадаємо про інфляцію, яка з січня по листопад 2014 року вже склала 21,2%. На наступний рік очікування також невеселі, за деякими оцінками, вона може скласти 18%. Таким чином, відсутність скорочення у номінальних величинах означатиме скорочення на 30-40% у реальних. З огляду на ріст комунальних тарифів та пропозиції Мінфіну скасувати індексації заробітної плати бюджетникам освітянам (як, власне, і усім бюджетникам) виживати буде непросто.”
(АНАЛІЗ ОСВІТНЬОЇ ЧАСТИНИ ПРОЕКТУ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ НА 2015 РІК. ЦДС. Єгор Стадний, Ірина Когут)

На початку лютого стало відомо, що Яценюк своїм листом запропонував ОДА та Київміськдержадміністрації скоротити кількість вчителів на 3%. Таку інформацію розповсюдив ЦК Профспілки працівників освіти і науки України.

Нагадаємо, що зараз в Україні є тільки три галузі, які дали зростання 2014 року. Сільське господарство, фармацевтика та ІТ. Всі ці галузі вимагають спеціалістів. Навіть сільське господарство зараз зростає не за рахунок використання великої кількості некваліфікованої робочої сили, а завдяки впровадженню нових технологій. А ІТ цілком залежить від збереження технологічної культури. Ця культура тримається на шкільній та університетській освіті. Тож скорочення витрат на шкільництво — відтермінований удар по ІТ-галузі.

Про модернізацію економіки та плани на майбутнє у бюджеті 2015, насправді, розмова не ведеться. Це бюджет виживання — але передбачає виживання не громадян, а державного апарату, чиї розміри та апетит вже давно стали неприйнятними для суспільства та завеликими для дистрофічної економіки.

Адміністративні витрати мають зберегти цілий прошарок чиновників, що збирають хабарі для вищіх урядовців та обслуговують інтереси правлячої партії під час виборів.

Вимога “військового стану”, із якою так завзято носяться по всіх телевізійних ефірах праві політики, зробить систему бюджетних витрат цілком непрозорою. Державна таємниця та військова цензура зроблять критику корупції неможливою. Урядовці та губернатори зможуть користуватися державною скарбницею на свій розсуд, а про те, хто нагріє руки, ми дізнаємося тільки після закінчення війни, коли вже буде пізно запобігти крадіжкам.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *